VAN İŞGEM TEKNİK DESTEK PROJESİ KAPSAMINDA DÜZENLENEN SEMİNERLERİN SEKİZİNCİSİ VAN’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

VAN İŞGEM TEKNİK DESTEK PROJESİ KAPSAMINDA DÜZENLENEN SEMİNERLERİN SEKİZİNCİSİ VAN’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Seminer “Van İŞGEM Büyüyor” Projesi kapsamında, Van’dan gelen, Teknik Destek Projesi uzmanları tarafından verildi. Söz konusu proje, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Avrupa Birliği mali işbirliği kapsamında yürütülen “İPA Bölgesel Rekabetçi Sektörler Programı” çerçevesinde hazırlanan bir Proje olup, “Van İŞGEM’in Büyütülmesi için Teknik Destek Projesi” adıyla VANSİAD’ın girişimiyle Ocak 2016’da hayata geçirilmeye başlandı. Projenin yararlanıcıları VANSİAD ve Van İŞGEM’dir. Projenin amacı; Van’da ve bölgemizde girişimciliğin gelişmesine destek olmak ve böylece bölgesel sosyo-ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmak olarak belirlenmiştir. Projenin toplam bütçesi 9.200.000 € dur.
Proje fiziki ve idari kapasite geliştirilmesi ile ilgili iki ana bileşenden oluşmaktadır. Fiziki kapasite geliştirme kapsamında, İŞGEM’in hizmet altyapısın güçlendirmeye yönelik farklı ölçekte 30 yeni iş yeri (12 adet 125 metrekare, 12 adet 250 metrekare, 6 adet 500 metrekare) ve 614 metrekare konferans salonu inşa edilmektedir. İdari kapasite geliştirme kapsamında ise, toplam 60 işletmeye kalite yönetim, işçi sağlığı ve güvenliği ile çevre yönetim sistemi konularında uygulamalı eğitimler verilerek kalite ve kapasitelerinin artırılması ve İŞGEM’in yönetim kapasitesinin geliştirilmesi çalışmaları bulunmaktadır.
Bu seminer, proje uygulamaları boyunca Van, Bitlis, Hakkari ve Muş illerinde yürütülecek olan 8 adet seminerin sekizincisidir. Seminerler; esas olarak bölgede girişimcilik konusunda farkındalık oluşturmayı ve işini geliştirmek isteyen girişimcilere ve girişimci adaylarına yönelik iş kuluçka hizmetleri, girişimcilik ve KOBİ destekleri konusunda konunun uzmanları tarafından bilgi vermeyi amaçlamaktadır. 27.07.2017 tarihinde gerçekleştirilen seminerde; Van İŞGEM Yönetim Kurulu Başkanı Mahmud Gedik Projenin Tanıtımını yaparak, yeni inşa edilen iş yerlerinden girişimcilerin nasıl yararlanabileceği konusunda,Van YYÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Doç. Dr. Necat Görentaş; Girişimcilik, İş Kurma, Destekler ve Teşvikler konusunda, Hakkari Üniversitesi Çölemerik Meslek Yüksek Okulu Öğr. Gör Hikmet Yaşar; Yatırım Düşüncesi ve Fizibilite Çalışmaları hakkında, Teknik Destek Projesi Ekip Lideri Stojan Gorup Yeni Bir İşe Başlamada İş Modelinin Oluşturulması konusunda ve Van YYÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Prof. Dr. Reha Saydan; Çevre Faktörünün İşletme Başarısı ve Rekabet Stratejileri Üzerindeki Etkisi konusunda Ekip Lider Yardımcısı Fatma Asuman Erdem konuşma ve sunumlarını gerçekleştirdi.

 

16 Ağustos 2017
998 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?